Uczniowie regionaliści

Witam Wszystkich Uczniów, którzy uczęszczją na ZKR z historii !

Uczniowie szkoły otrzymali list od autora ksiązki "Harcerska poczta powstańcza. Warszawa 1944", Pana Stanisława Ozimmka.

Młodzi Regoinaliści mają w związku z tym kolejne zadanie.

Proszę o przygotowanie kartki świątecznej dla Powstańca warszawskiego. Przygotowane, podpisane  prace , proszę zostawić w szkole.

Podziękowania dla Kingi za jej prcę : kartkę i jajo

A  PIĘKNE PRACE KINGI I MARTYNKI PZRYPOMNIAŁY "Perełki" naszej gwary ludowej.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego zapraszam Was do poszukiwnia i gromadzenia ( zapisywania) wyrażeń i zwrotów gwarowych.

Językiem naszych przodków przez wieki była gwara, dziś to już relikt przeszłości. Więcej mamy zwrotów anglojęzycznych w naszej mowie potocznej niż gwary ludowej.

Nie wszystkie określenia wymarły, posłuchajcie języka starszych osób, spróbujcie  przygotować słowniczek naszej gwary - słowo i tłumaczenie>

Zapraszam do poszukiwań.

Kinga i jej dziadkowie nie zawiedli - dziekujemy.

DZIĘKUJĘ MARTYNCE I KINDZE ZA WSPANIAŁE PRACE NA TEMAT

JAK DAWNIEJ ZIMĄ CZAS WOLNY SPĘDZALI TWOI PRZODKOWIE.

Takie wspomniena czyta się z przyjemnością.

KOLEJNE ZADANIE :

JAK DAWNIEJ ZIMĄ CZAS WOLNY SPĘDZALI TWOI PRZODKOWIE.

ZAPYTAJ RODZICÓW, DZIADKÓW I PRADZIADKÓW CO ROBLI W ZIMOWE POPOŁUDNIA I WIECZORY.

CIEKAWE CZY ZAINTERESUJĄ CIĘ ICH ODPOWIEDZI.

Dziś prace naszych Regionalistów - Madzia Mosurek - relacja dziadka Andrzeja Staniaka

⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐

GORĄCE PODZIĘKOWANIA DLA  MARTYNKI I KINGI - dziewczynki opisały dawne zwyczaje panujące w naszej wsi.

Prace przygotowały na podstawie relacji świadków historii, swoich przodków babć i dziadka : Pani Lidii i Jana Tomczyków i Pani Marty Kulisz.

BRAWO WY.

"    Świateczne zwyczaje "- zapraszam na spotkanie online 7 grudnia , godz. 13.30

Przypominam Młodym Regionalistom i wszystkim uczniom jakie dawniej zwyczaje bożonarodzeniowie panowały w naszej wsi.

Jeżeli znasz podobne opowiedz lub  napisz .

Święta Bożego Narodzenia przed laty w naszej gwarze nazywane były Świntami Godnimi.

Nazwa godnie  pochodzi starosłowiańskiego słowa god czyli rok. Godnie Świnta , czyli roczne, rokroczne, doroczne .

Tradycyjnym powitaniem w okresie  świąt były słowa

" Kolęda na szczęście , na zdrowie na tę święto wigiliję"

A w kolejne dni  zmieniano na tekst " Kolęda na szczęście na zdrowie , na to  Boże Narodzenie, na ten Nowy Rok".

Dawnym zwyczajem w oleśnickich domach było, to że w czasie wigilii nazywanej  pośnikiem  łamiąc się opłatkiem, czyli kolędą  wypowiadano takie życzenia "dzielmy się chlebem anielskim abyśmy się spotkali w Królestwie Niebieskim"  .

Na te słowa padała odpowiedź " daj Boże abyśmy doczekali drugiego Roku".

Tradycją naszej wsi byli kolędnicy, którzy po oknami drewnianych chałup słowami  " Gospodarzu, gospodyni, czy pozwolicie kolędy śpiwać?"  pytali o pozwolenie na kolędowanie.

Gdy gospodarze odmawiali i mówili - "byli już dziś kolędnicy , idzta stąd" , spod okna im odpowiadano " w tej chałupie , gołej pupie, nic nie mają , nic nie dają" . Kolędnicy   odmową się nie przejmowali , bo czekano już na nich w następnych domach.

Było jeszcze wiele innych oleśnickich tradycji, ale o tym kiedy indziej.

Podziękowanie dla Szymona - ładna praca dla BohaterówON

Kolejne zadanie dodatkowe dla młodych Regionalistów.

Proszę o wywiad  z osobą starszą na temat "Jakie zwyczaje andrzejkowe kiedyś panowały w naszej wsi."

Wiem, że Wasze babcie dużo o tym Wam mogą opowiedzieć. Dziadka też warto zapytać - czy pamięta andrzejki gdy był chłopcem ?

Podziękowania dla Kingi z kl VI za piękną pracę z okazji Święta Niepodległości.

Pozdrawiam.

Zadanie dla Regionalistów :

Zapytaj Mamę, Tatę, Babcię, Dziadka jak kiedyś obchodzono Święto Niepodległości i czy w czasach gdy Twoi Rodzice lub Dziadkowie byli mali mogli Polacy obchodzić tę rocznicę.

Zapisz relecję. Pozdrawiam

Podsumowanie oglnopolskiego projektu edukacyjnego " BOHATERON 2020 w TWOJEJ SZKOLE " znajdziecie na stronie internetowej.

Wszystkim z Was, którzy realizowali projekt, czyli wykonali kartkę lub  życzenia dla powstańca wielkie dzięki.

Wiem , że macie ogromny power i energię, dlatego proszę i obliguję Was - rysujemy. kleimy, malujemy Białe Orły na Święto Niepodległości.

Proszę o wysyłanie prac na @ irenapolec03@gmail.com